22.11.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. II GSK 1710/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 17 maja 2011 r. sygn. akt III SA/Lu 101/11 w sprawie ze skargi W. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania wpisu prokury do ewidencji działalności gospodarczej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. oddalił skargę W. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...] listopada 2010 r., w przedmiocie wpisu prokury do ewidencji działalności gospodarczej.

Relacjonując przebieg sprawy Sąd I instancji wskazał, że Burmistrz J. L. odmówił W. D. dokonania wpisu w ewidencji działalności gospodarczej prokury udzielonej M. D.. Decyzja ta została utrzymana w mocy zaskarżoną decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z.. Organ odwoławczy w uzasadnieniu decyzji wyjaśnił, że nie może być przedmiotem rozpoznania przez organy administracji spór, co do udzielenia prokury, albowiem nie jest on władny do dokonywania oceny skuteczności czynności cywilnoprawnych. Przedmiotem postępowania w sprawie jest jedynie ustalenie czy na organie administracji ciążył obowiązek dokonania czynności administracyjnej w postaci ujawnienia prokury we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Organ przyjął, że obowiązku tego nie można domniemywać w drodze interpretacji przepisów kodeksu cywilnego, musi on wynikać z przepisów prawa administracyjnego. Mając na uwadze treść przepisów art. 66 pkt 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808 ze zm., dalej: ustawa wprowadzająca ustawę o swobodzie działalności gospodarczej) oraz art. 7a - 7i ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm., dalej: prawo działalności gospodarczej) organ stwierdził, że przedsiębiorca podlegający wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej nie jest uprawniony do zamieszczania we wniosku o wpis do tej ewidencji danych dotyczących udzielonej prokury, tym samym organ administracji nie miał podstaw do wpisu prokury do ewidencji. Wynika to z treści wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (art. 7b ust. 2 prawo działalności gospodarczej), na podstawie, którego organ dokonuje odpowiedniego wpisu, a który to wniosek nie zawiera danych odnośnie prokury czy możliwości zawarcia takich informacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne