29.02.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 lutego 2012 r., sygn. I FSK 1735/11

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając działki budowlane działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Ryszard Pęk (spr.), Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 29 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Po 1015/09 w sprawie ze skargi P. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. T. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez Ministra Finansów jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 lutego 2010 r. (sygn. akt I SA/Po 1015/09), którym, po rozpoznaniu skargi P. T. (dalej: skarżący), uchylono interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług i zasądzono na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

Sąd I instancji, przedstawiając stan sprawy, wyjaśnił, że w dniu 22 czerwca 2009 r. skarżący wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu. We wniosku podniósł, że w dniu 26 sierpnia 1999 r. nabył na podstawie umowy sprzedaży, do majątku osobistego, nieruchomość niezabudowaną o charakterze rolnym o powierzchni całkowitej 1,387 hektara. Następnie, w latach 2003 i 2004, dokonał podziału geodezyjnego nieruchomości na trzynaście odrębnych działek, przy czym nie zostały dla nich założone osobne księgi wieczyste, lecz wszystkie one figurują w tej samej księdze wieczystej. W 2004 r. skarżący sprzedał cztery wyodrębnione działki osobom fizycznym a w 2009 r. planował sprzedaż dziewięciu pozostałych działek. Nieruchomość - jak podano we wniosku - jest przeznaczona pod zabudowę, co wynikało z podjętej w między czasie uchwały Rady Miasta S. Skarżący wyjaśnił także, że jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, ani rolniczej, wykonuje zawód w żaden sposób nie związany z profesjonalnym obrotem na rynku nieruchomości, stąd przedmiotowy grunt nie był i nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, ani rolniczej. Podkreślił on, że wskazany grunt zakupił dziesięć lat temu jako grunt rolny, nie dokonywał jego przekwalifikowania, a tym samym jego działania w żaden sposób nie mają zawodowego charakteru związanego z osiąganiem dochodów ze sprzedaży nieruchomości w drodze profesjonalnego obrotu. Nieruchomość nie została przez niego nabyta z zamiarem wykorzystywania do prowadzenia działalności gospodarczej, lecz skarżący dysponował określonymi środkami finansowymi, które mógł przeznaczyć na sfinalizowanie bliżej nieokreślonego zakupu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne