Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2012 r., sygn. I FSK 1866/11
Zbycie działek budowlanych, w okolicznościach opisanych w wniosku o udzielenie interpretacji, nie stanowi działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu VAT, gdyż nie można dostrzec aby skarżąca podejmowała takie czynności, które mogłyby świadczyć o jej aktywności podobnej, jak u sprzedawcy profesjonalnie zajmującego się obrotem gruntami, co wskazuje, że w takim przypadku mamy do czynienia z czynnościami mieszczącymi się w ramach zarządu majątkiem prywatnym - nie mającym cech działalności gospodarczej w rozumieniu VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Ryszard Pęk, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Po 310/09 w sprawie ze skargi I. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Wyrokiem z dnia 6 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Po 310/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną przez I. K. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:
I.K. wnioskiem z dnia 23 września 2008 r. wystąpiła o wydanie wiążącej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych. We wniosku tym wskazała, że w 1989 r. nabyła wraz z mężem działkę rolną o pow. 2,01 ha. Działka zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczona była na cele upraw polowych bez prawa zabudowy sklasyfikowaną wg klas glebowych jako RVI. Grunt stanowił i w dalszym ciągu stanowi współwłasność skarżącej i jej męża. Skarżąca do chwili składania wniosku o interpretację wykorzystywała działkę do produkcji rolniczej, a od 2004 r. wpisana była do ewidencji gospodarstw rolnych z nr ewidencyjnym 047383876. Skarżąca do roku 2005 prowadziła dział specjalny produkcji rolnej - hodowlę lisów, z której to wskutek zmiany sytuacji gospodarczej zmuszona była zrezygnować. W dniu 29 maja 2008 r. Rada Miasta i Gminy K. na mocy uchwały Nr 175 przekwalifikowała grunt w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem na zabudowę domków jednorodzinnych na działkach od 800 m kw. do 1200 m kw. Zgodnie z tym skarżąca wraz z mężem zamierzają podzielić ww. grunt i następnie sprzedać działki budowlane. Część gruntu zostałaby sprzedana Urzędowi Miasta i Gminy K. na przewidzianą w planie drogę oraz teren rekreacyjny. Cześć działek skarżąca zamierza pozostawić sobie. Przewidywany zysk ze sprzedaży działek to ok. 400.000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty