12.07.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. II OSK 259/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. NSA Zofia Flasińska Protokolant: Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 4 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Bk 456/10 w sprawie ze skargi S. N. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

II OSK 259/11

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem dnia 4 listopada 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę S. N. na decyzję Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku z dnia [...] kwietnia 2010 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] stycznia 2010 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż S. N. był zatrudniony w okresie od 21 czerwca 1993 r. do 31 maja 2002 r. w [...] S.A. [...] na stanowisku inkasenta. Stanowisko pracy wyposażone było w komputer PSION HC-120 oraz drukarkę DATAC typu DP 7000 służące do zbierania, gromadzenia i przetwarzania danych związanych z rozliczeniami finansowymi odbiorców energii elektrycznej, które to urządzenia wytwarzały szkodliwe dla zdrowia pole elektromagnetyczne i mogły wpłynąć na powstanie u skarżącego choroby gonad. Organy inspekcji sanitarnej, odmawiając stwierdzenia u skarżącego choroby zawodowej, wskazywały na orzeczenia lekarskie ośrodków medycyny pracy, z których wynikało, iż schorzenie, na które cierpi skarżący nie jest spowodowane działaniem pól elektromagnetycznych.

Jak podkreślił Sąd pierwszej instancji, kontrolowana decyzja poprzedzona była wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 września 2007 r. (II OSK 740/07), który uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 6 lutego 2007 r. (II SA/Bk 768/06) oraz zaskarżoną decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku z dnia [...] września 2006 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] sierpnia 2006 r., odmawiającą uznania u strony choroby zawodowej wywołanej działaniem pól elektromagnetycznych wymienionej w poz. 19 wykazu chorób zawodowych, załączonego do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.- zwanej dalej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r.). Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 11 września 2007 r. stwierdził, że stan faktyczny sprawy nie dawał podstaw do wykluczenia domniemania zawodowego charakteru rozpoznanej u skarżącego choroby. Obalenie tego domniemania w przypadku choroby, która powstała w czasie zatrudnienia, podczas którego pracownik narażony był na działanie pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez obsługiwane przez niego urządzenia może nastąpić jedynie wówczas, gdy rozpoznana zostanie pozazawodowa przyczyna choroby bądź wykazane zostanie w sposób nie budzący wątpliwości, że czynniki szkodliwe występujące w środowisku pracy nie mogły wywołać stwierdzonej choroby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne