16.06.2011

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 596/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl /spr./ Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary sędzia del. NSA Teresa Rutkowska Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Polskiego Związku Działkowców i Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 października 2010 r. sygn. akt II SA/Kr 335/10 w sprawie ze skarg Wojewody Małopolskiego, Polskiego Związku Działkowców i Z. K. na uchwałę Rady Miasta Krakowa z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "[...]" 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. stwierdza nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w zakresie: a) fragmentu części graficznej - rysunku planu w zakresie terenów oznaczonych symbolem ZP.1 i ZP.2 - tereny zieleni urządzonej; b) § 18 uchwały w całości; c) § 6 ust. 1 pkt 4 uchwały w zakresie oznaczenia symbolami ZP.1, ZP.2; d) § 11 ust. 1 pkt 3 uchwały; e) § 12 pkt 9 lit. c) uchwały w zakresie oznaczenia symbolami ZP.1, ZP.2; f) § 14 ust. 2 pkt 2 uchwały w zakresie oznaczenia symbolami ZP.1, ZP.2; g) § 16 ust. 5 pkt 4 lit. b) i lit. c) uchwały, 3. zasądza od Miasta Krakowa na rzecz Polskiego Związku Działkowców - Rodzinny Ogrodu Działkowy "[...]" i Z. K. po 780 (siedemset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 15 października 2010 r., sygn. akt II SA/Kr 335/10, oddalił skargi Wojewody Małopolskiego, Polskiego Związku Działkowców i Z. K. na uchwałę Rady Miasta Krakowa z dnia [...] października 2009 r., nr [...], w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "[...]".

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że Wojewoda Małopolski zaskarżając powyższą uchwałę wniósł o stwierdzenie jej nieważności w zakresie fragmentu części graficznej - rysunku planu w zakresie terenów oznaczonych symbolem ZP.1 i ZP.2 - tereny zieleni urządzonej o raz w części obejmującej § 11 ust. 1 pkt 3, § 16 ust. 5, pkt 4 lit. b i lit c, § 18, a także w zakresie oznaczenia symboli ZP 1 i ZP 2 w § 6 ust. 1 pkt 4, § 12 pkt 9 lit. c i § 14 ust. 2 pkt 2. Wojewoda podkreślił, że skarga została zainspirowana interwencją 3 osób twierdzących, że plan jest sprzeczny z prawem w zakresie niewyznaczenia na jego rysunku znajdujących się na jego obszarze rodzinnych ogródków działkowych. Wojewoda stwierdził, że przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm., dalej: u.p.z.p.) wymagają obowiązkowego określenia w planie miejscowym szczególnych warunków zagospodarowania terenów (art. 15 ust. 2 pkt 9), a takim właśnie terenem szczególnym są rodzinne ogrody działkowe. Ponadto zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. Nr 169, poz. 1419 z późn. zm.) istnienie i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych powinny uwzględniać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Odnosi się to w równej mierze do planowanych, jak i do funkcjonujących ogrodów działkowych. Ogrody działkowe powinny zatem zostać opisane w planie miejscowym i oznaczone symbolem ZD.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne