Wyrok NSA z dnia 25 października 2011 r., sygn. II GSK 453/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Marta Zawadzka po rozpoznaniu w dniu 25 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Syndyka Masy Upadłości "Ś. C. w C." S.A. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 23 listopada 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2506/08 w sprawie ze skargi "Ś. C. w C." Spółka z o.o. w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2006 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 listopada 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 2506/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę "Ś." Ch. w Cz. S.A. w upadłości z siedzibą w Cz. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2006 r., nr Sp. [...], w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy.
Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia faktyczne:
Decyzją z dnia [...] września 2001 r. Urząd Patentowy RP dokonał na rzecz Ch. w Cz. Sp. z o.o. rejestracji znaku towarowego graficznego z pierwszeństwem od 26 czerwca 1996 r. pod numerem 132332, przedstawiającego głowę murzynka przeznaczoną do oznaczenia lodów jadalnych w klasie towarowej - 30.
W dniu [...] maja 2004 r., do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek P. P. Ch. "L." S.A. z siedzibą w G. o unieważnienie w całości prawa ochronnego na powyższy znak towarowy. Jako podstawę prawną żądania wnioskodawca wskazał art. 8 pkt 1 i 2 i art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17 ze zm., dalej: u.z.t.).
Zaskarżoną do Sądu I instancji decyzją z dnia [...] grudnia 2006 r., sygn. Sp. [...], Urząd Patentowy RP w trybie postępowania spornego działając na podstawie art. 164 ustawy prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm., dalej: p.w.p.) w zw. z art. 8 pkt 1 u.z.t., art. 315 ust. 3 p.w.p. oraz art. 98 k.p.c. w zw. z art. 256 ust. 2 p.w.p. unieważnił prawo ochronne na znak towarowy graficzny nr [...]. W uzasadnieniu organ podał, że w latach 70-tych i 80-tych produkcja lodów opatrzonych grafiką z charakterystycznym wizerunkiem głowy murzynka, skupiała się w przedsiębiorstwach wchodzących w skład Zjednoczenia Przemysłu Chłodniczego. Do wytwórców tych należały m.in. Ch. S. w G. oraz P. P. C. w B. Podmioty te miały prawo posługiwać się w obrocie, na równych prawach, rozpatrywanym aktualnie znakiem graficznym do oznaczania lodów. Ze zgromadzonych w sprawie materiałów, w szczególności zarządzenia Wojewody G. z dnia [...] listopada 1992 r., zdaniem Urzędu wynika, iż P. P. Ch. "L." S.A. z siedzibą w G. jest następcą prawnym jednego z przedsiębiorstw Zjednoczenia tj. - Ch. S. w G. Ustalenia te potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 maja 1999 r. (sygn. akt III RN 5/99), który uznał, iż na firmę "L." przeszły wszelkie prawa i obowiązki z likwidowanego przedsiębiorstwa (Ch. S. w G.). W związku z powyższym organ stwierdził, iż zgłoszenie przez uprawnionego spornego znaku towarowego, zmierzało do niezgodnego z zasadami uczciwości kupieckiej pozbawienia praw wnioskodawcy do tego oznaczenia, posiadanych nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat (wliczając okres używania znaku przez poprzednika prawnego). Takie zawłaszczenie należy potraktować jako nacechowane złą wiarą, naruszające dobre obyczaje handlowe, które nie powinno podlegać ochronie prawnej. Urząd Patentowy zwrócił przy tym uwagę na to, że w dacie zgłoszenia spornego oznaczenia (tj. w dniu [...] czerwca 1996 r.) "Ś." Ch. w Cz. Sp. z o.o. (wówczas działająca jako Ch. w Cz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty