12.07.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. II GSK 746/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. F. P. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 11 lutego 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1988/09 w sprawie ze skargi K. F. P. S.A. w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr Sp.[...] w przedmiocie oddalenia sprzeciwu w sprawie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę K. F. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2009 r., w przedmiocie oddalenia sprzeciwu w sprawie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Decyzją z dnia [...] maja 2006 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił prawa ochronnego na znak towarowy słowny marco polo, przeznaczony do oznaczenia towarów w klasie 30, na rzecz Z. P. C. M. S.A. z siedzibą w R.. Wobec prawomocnej decyzji o udzieleniu prawa ochronnego sprzeciw wniosła spółka K. F. P. twierdząc, że istnieje ryzyko konfuzji pomiędzy spornym znakiem, a znakami towarowymi skarżącej, w tym znakiem towarowym słownym PRINCE POLO i słowno - graficznym PRINCE POLO CLASSIC, które jest efektem podobieństwa porównywanych oznaczeń oraz podobieństwa towarów. Po skorygowaniu pierwotnej powołanej podstawy prawnej sprzeciwu skarżąca oparła żądanie unieważnienia prawa ochronnego na art. 9 ust.1 pkt 1 i 2 oraz art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz.U. Nr 5 poz.17) zwanej dalej ustawą o znakach towarowych lub u.z.t.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. Urząd Patentowy RP oddalił sprzeciw. Organ stwierdził, że towary porównywanych oznaczeń należą do grupy towarów spożywczych często i powszechnie nabywanych przez odbiorców, a surowce używane do produkcji tych towarów są podobne lub identyczne, takie same są warunki ich produkcji, przechowywania i zbytu, oferowane są one w tych samych placówkach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne