01.09.2010

Wyrok NSA z dnia 1 września 2010 r., sygn. II OSK 1308/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak /spr./ Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędzia del. NSA Małgorzata Dałkowska - Szary Protokolant Kamil Strzępek po rozpoznaniu w dniu 1 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 18 marca 2010 r. sygn. akt II SA/Go 50/10 w sprawie ze skargi T. G. na uchwałę Rady Gminy Zwierzyn z dnia 10 lipca 2003 r. nr VIII/52/2003 w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zwierzyn oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Rada Gminy Zwierzyn, na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz.U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.), podjęła w dniu 10 lipca 2003 r. uchwałę nr VIII/52/2003 w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zwierzyn.

T. G. pismem z 25 listopada 2009 r. wezwał Radę Gminy Zwierzyn do usunięcia naruszenia prawa i uchylenia uchwały wprowadzającej Studium. Podniósł, że uchwalone przez Radę Gminy Studium wskazuje na pewne obszary Gminy, w tym na położoną w obrębie Sierosławie działkę T. G. nr [...] jako na "złoża torfu" i "siłownie wiatrowe". Zwracając uwagę, iż Studium wiąże organy gminy przy sporządzaniu planu, zdaniem wzywającego, powyższy zapis wymusza umieszczenie adekwatnego zapisu w sporządzanym w dalszej kolejności miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Prowadzi to do nieuniknionej sprzeczności przyszłego planu z przepisami ochrony przyrody, w szczególności z przepisami wprowadzającymi na terenie Gminy strefę NATURA 2000. W ocenie T. G. zapisy Studium winny być jednoznaczne, winny wskazywać możliwe kierunki zmian w strukturze przestrzennej gminy oraz w przeznaczeniu terenów. W uchwalonym Studium nie można wyróżnić zaproponowanych kierunków zmian, gdyż nie sposób odróżnić stref przeznaczonych na cele kopalni torfu od stref rolniczej przestrzeni produkcyjnej na gruntach torfowych. Podniósł także, że "grunty rolnicze na glebach torfowych nie są złożami torfu w rozumieniu prawa górniczego (...) chyba, że Gmina wyraźnie przeznaczy te tereny do zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne