Wyrok NSA z dnia 22 września 2010 r., sygn. I OSK 765/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Lech, Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia WSA del. do NSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 22 września 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Podkarpackiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 4 lutego 2010r. sygn. akt II SA/Rz 1007/09 w sprawie ze skargi T. B. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] listopada 2009r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku dla bezrobotnych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 lutego 2010 r. sygn. akt. II SA/Rz 1007/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w części dotyczącej odmowy przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych T. B.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] Wojewoda Podkarpacki utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu S. z dnia [...] listopada 2009 r. w części odmawiającej przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych T. B., która spełniła ustawowe warunki do uznania jej za bezrobotną, jednak nie wypełniła warunków do przyznania zasiłku dla bezrobotnych określonych w art. 71 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.). T. B. zarejestrowała się jako bezrobotna [...] listopada 2009 r. i w okresie 18 miesięcy poprzedzających tę rejestrację była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowym [...] Sp. z o.o. przez 90 dni. Przez okres 112 dni ([...] września 2008 r. - [...] grudnia 2008 r.) pobierała też zasiłek chorobowy, którego podstawę stanowiło minimalne wynagrodzenie. Okres uprawniający do nabycia zasiłku wyniósł zatem tylko 202 dni, co stanowi przeszkodę do przyznania zasiłku dla bezrobotnych, skoro w myśl art. 71 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy, osoba łącznie przez okres co najmniej 365 dni była zatrudniona lub osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do okresu 365 dni zalicza się także przypadający po ustaniu zatrudnienia okres pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli podstawę ich wymiaru, z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne