Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2010 r., sygn. I OSK 1229/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Leszczyński Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Protokolant Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S. , A. G. i J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 lipca 2009 r. sygn. akt II SA/Kr 673/09 w sprawie ze skargi M. S. , A. G. i J. G. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy waloryzacji odszkodowania uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 lipca 2009 r. (sygn. akt II SA/Kr 673/09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność decyzji Wojewody Małopolskiego z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] o odmowie waloryzacji odszkodowania.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. Starosta Gorlicki - działając na zasadzie art. 132 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. 2004 r. Nr 261, poz. 2603) i art. 105 § 1 k.p.a. - umorzył postępowanie w sprawie waloryzacji odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości stanowiącej własność S. G. położonej w B.
Odwołanie od powyższej decyzji wnieśli: J. G., A. G. i M. S. podnosząc, że brak było podstaw do umarzenia przedmiotowego postępowania.
Rozpoznając sprawę w trybie instancji odwoławczej Wojewoda Małopolski, decyzją z dnia [...] marca 2009 r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a., uchylił decyzję Starosty i odmówił waloryzacji odszkodowania.
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ odwoławczy podniósł, iż mimo braku dowodu wypłaty odszkodowania na rzecz uprawnionego, odszkodowanie za przedmiotową nieruchomość zostało wypłacone. Z notatki służbowej spisanej w dniu 12 listopada 2008 r. przez pracownika Starostwa Powiatowego w Gorlicach wynikało bowiem, że w repertoriach Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Gorlicach z lat 1983-1986 nie odnaleziono adnotacji o prowadzonym postępowaniu sądowym o złożenie do depozytu sądowego kwoty przyznanej z tytułu w/w odszkodowania. Powyższe ustalenie, w ocenie organu odwoławczego, pozwalało zatem na "przypuszczenie, graniczące z pewnością", iż postępowanie wywłaszczeniowe zakończone zostało wypłatą odszkodowania do rąk uprawnionego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty