Wyrok NSA z dnia 14 maja 2010 r., sygn. I OSK 232/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Kacprzak Sędziowie: sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) sędzia del. WSA Wojciech Mazur Protokolant Ewelina Ryszka po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.S. i A.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 sierpnia 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 1030/05 w sprawie ze skargi M.S. i A.S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu podania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 10 sierpnia 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 1030/05 oddalił skargę M.S. i S.S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] maja 2005 r. w przedmiocie zwrotu podania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył ustalenia organu, treść wydanych postanowień oraz wniesionych środków zaskarżenia i własną ocenę legalności wydanych aktów stwierdzając m.in. co następuje:
M. i S.S. wnieśli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie zażalenie na czynności związane z przeprowadzeniem przez Gminę Miasta Oświęcimia rokowań w dniu [...] stycznia 2005 r. dotyczących sprzedaży udziału wynoszącego 35/128 części nieruchomości położonej w Oświęcimiu przy ul. J..
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie postanowieniem z dnia [...] marca 2005 r. na podstawie art. 66 § 3 k.p.a. zwróciło wnioskodawcom podanie.
W uzasadnieniu organ podał, że zgodnie z art. 40 ust. 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami uczestnik przetargu może, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku przetargu ustnego lub doręczenia zawiadomienia o wyniku przetargu pisemnego, zaskarżyć czynności związane z przeprowadzeniem przetargu do wojewody, jeżeli przetarg dotyczy nieruchomości Skarbu Państwa, albo do organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli przetarg dotyczy nieruchomości stanowiących własność tej jednostki. Pełnomocnik M. i S.S. złożył taką skargę do Prezydenta Miasta Oświęcimia, który w świetle powyższego przepisu jest organem wykonawczym jednostki samorządu terytorialnego. Przewidziany przez ustawę tryb zaskarżenia powyższych czynności został przez stronę wyczerpany. SKO powołało się na art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych, w myśl którego samorządowe kolegia odwoławcze są organami wyższego stopnia w rozumieniu przepisów k.p.a, w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Kolegia zgodnie z art. 2 są organami właściwymi w szczególności do rozpatrywania odwołań od decyzji, zażaleń na postanowienia, żądań wznowienia postępowania lub do stwierdzania nieważności decyzji. Z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że ustawodawca nie upoważnił samorządowego kolegium odwoławczego do rozpatrywania skarg na czynności związane z przeprowadzeniem rokowań dotyczących sprzedaży nieruchomości należącej do jednostek samorządu terytorialnego. Rokowania te są jednym z etapów zawarcia umowy cywilnoprawnej i podlegają regulacji prawa cywilnego. Organem właściwym do rozstrzygania sporów w sprawach cywilnych są sądy powszechne. Rozpatrywana sprawa nie ma charakteru administracyjnego i nie kończy się wydaniem rozstrzygnięcia orzekającego co do istoty w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (wydaniem decyzji administracyjnej). Zgodnie z art. 66 § 3 k.p.a. jeżeli podanie wniesiono do organu niewłaściwego, a organu właściwego nie można ustalić na podstawie danych podania, albo gdy z podania wynika, że właściwym w sprawie jest sąd powszechny, organ do którego podanie wniesiono zwraca je wnoszącemu. Zwrot podania następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty