Wyrok NSA z dnia 11 maja 2010 r., sygn. I OSK 970/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Adamiak, Sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.), Sędzia del. NSA Jacek Hyla, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2009r. sygn. akt I SA/Wa 1828/08 w sprawie ze skargi Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia 8 września 2008r. nr KKU-22/08 w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę oddala skargę kasacyjną .
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 marca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia 8 września 2008 r. nr KKU-22/08 w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę.
Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny:
Wojewoda Dolnośląski decyzją z dnia 12 października 2006 r. stwierdził nabycie z mocy prawa przez Gminę Wądroże Wielkie prawa własności nieruchomości położonej w Wierzchowicach, oznaczonej w operacie ewidencji gruntów obrębu Wierzchowice jako działka nr 96 AM-1 o powierzchni 0,22 ha. W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że nieruchomość ta w dniu 27 maja 1990 r., to jest w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191 ze zm.), stanowiła własność Skarbu Państwa i pozostawała we władaniu Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych we Wrocławiu. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że PKP nie legitymują się dokumentami o przekazaniu nieruchomości w formie prawem przewidzianej.
Po rozpatrzeniu odwołania PKP S.A. od powyższej decyzji, Komisja decyzją z dnia 19 kwietnia 2007 r. umorzyła postępowanie odwoławcze wskazując, że odwołująca się spółka nie jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości ani też nie przysługuje jej do tej nieruchomości żadne prawo rzeczowe. Twierdzenie, że spółce przysługuje prawo zarządu, które nie jest prawem rzeczowym powoduje, że choćby z tego powodu PKP nie może być uznane za stronę postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty