Wyrok NSA z dnia 27 stycznia 2017 r., sygn. I OSK 581/15
Związanie Naczelnego Sądu Administracyjnego podstawami skargi kasacyjnej wymaga prawidłowego ich określenia w samej skardze. Oznacza to konieczność powołania konkretnych przepisów prawa, którym uchybił sąd pierwszej instancji, uzasadnienia zarzutu ich naruszenia, a w razie zgłoszenia zarzutu naruszenia prawa procesowego wykazania dodatkowo, że to uchybienie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Obowiązkiem wnoszącego skargę kasacyjną jest precyzyjne wskazanie przepisów, które jego zdaniem zostały naruszone i wykazanie, na czym to naruszenie polegało. Skarga kasacyjna nieodpowiadająca tym wymaganiom, pozbawiona konstytuujących ją elementów treściowych uniemożliwia Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu ocenę jej zasadności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia del. WSA Izabela Bąk-Marciniak (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Anna Siwonia-Rybak po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 września 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2774/13 w sprawie ze skargi M. S.A. w K. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczeń administracyjnych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. S.A. w K. na rzecz Ministra Rozwoju i Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 września 2014r. sygn. akt I SA/Wa 2774/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. S.A. w K. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] września 2013r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności orzeczeń administracyjnych.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym :
Decyzją z [...] września 2013 r. nr [...] Minister Gospodarki utrzymał w mocy własną decyzję z [...] czerwca 2013 r. nr [...], którą nie stwierdził nieważności orzeczenia nr [...] Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] czerwca 1947 r. w części dotyczącej przejęcia na własność Państwa przedsiębiorstwa M. S. A. oraz orzeczenia Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia [...] sierpnia 1949 r., wydanego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie zatwierdzenia protokołu zdawczo-odbiorczego przedsiębiorstwa "M., S. A." położonego w J. k/W. Z ustaleń organu nadzoru wynikało, że przedsiębiorstwo M. S.A. w W. zostało zarejestrowane w dniu [...] kwietnia 1936 r. jako spółka akcyjna. Jako podstawę prawną orzeczenia nr [...] Ministra Przemysłu i Handlu z [...] czerwca 1947 r. powołano art. 3 ust. 1 i 5 oraz art. 6 ust. 1 ustawy nacjonalizacyjnej. Charakter działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo nie został ujęty w katalogu przedsiębiorstw wymienionych pod. Lit A art. 3 ustawy nacjonalizacyjnej, a zatem kryterium upaństwowienia tego przedsiębiorstwa stanowiła zdolność zatrudnienia przy produkcji na jedna zmianę więcej niż 50 pracowników czyli kryterium określone w art. 3 ust. 1 lit. B ustawy nacjonalizacyjnej. Przez " zdolność zatrudnienia", o której stanowi art. 3 ust. 1 lit. B ustawy nacjonalizacyjnej, należało rozumieć "rzeczywistą zdolność zatrudnienia" w danym przedsiębiorstwie w dniu [...] lutego 1946 r. przy uwzględnieniu pełnego parku maszynowego, znajdującego się na wyposażeniu przedsiębiorstwa w w/w dacie, jego stanu technicznego, niezależnie od tytułu własności do niego. Przy czym do pracowników produkcyjnych, poza pracownikami zatrudnionymi bezpośrednio przy obsłudze maszyn i urządzeń produkcyjnych, należało zaliczyć wszystkie osoby wprost związane z bezpośrednią produkcją, bez których prawidłowe funkcjonowanie linii produkcyjnej byłoby niemożliwe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty