20.11.2024

Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej - Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2024 r., sygn. I OSK 918/22

Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej obarczonej rażącym naruszeniem prawa jest dopuszczalne nawet po znacznej ilości lat, o ile decyzja ta nie wywołała nieodwracalnych skutków prawnych, a jej błędne zakwalifikowanie zostało już prawomocnie przesądzone przez sądy administracyjne w poprzednich postępowaniach.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Małgorzata Zientala po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. z siedzibą w R., od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z dnia 2 lipca 2021 r. sygn. akt I SA/Wa 843/20, w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w R., na decyzję Ministra Zdrowia, z dnia 25 lutego 2020 r. nr MZ-PR-WP-025-15/KM/14/AJ/20 PR.27, w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji, , oddala skargę kasacyjną.,

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 2 lipca 2021 r. sygn. I SA/Wa 843/20 oddalił skargę U. S.A. w Rabce-Zdrój decyzję Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2020 r. nr MZ-PR-WP-025-15/KM/14/AJ/20 PR.27 w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiodła skarżąca U. S.A. w Rabce-Zdrój, zarzucając Sądowi pierwszej instancji:

A/ w oparciu o art. 174 pkt. 1 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez błędną wykładnię przepisów i nie zastosowanie przepisów:

I. art. 145 § 1 pkt 1 lit. a i lit. c ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w zw. z art. 156 § 2 k.p.a. i art. 158 § 3 k.p.a. poprzez ich nie zastosowanie (również zarzut błędnej wykładni art. 156 § 2 k.p.a. w zakresie sformułowania ,,decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne - a prawidłowa wykładnia winna zmierzać do tego, że nabycie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości w drodze uwłaszczenia przez U. S.A. musi być uznane za nieodwracalny skutek prawny, gdyż tej decyzji z uwagi na upływ czasu nie można wzruszyć“), co doprowadziło do nie uwzględnienia skargi i nie uchylenia zaskarżonej decyzji Ministra Zdrowia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne