Nieważność decyzji administracyjnej a brak prawnego umocowania - Wyrok NSA z dnia 5 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 2019/22
Wydanie decyzji administracyjnej bez podstawy prawnej oznacza brak prawnego umocowania do działania organu administracji, bądź też posłużenie się przepisem nie spełniającym wymagań do wydania indywidualnego aktu administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Mariola Kowalska Sędziowie: sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 marca 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 2603/21 w sprawie ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 marca 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 2603/21 oddalił skargę J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2021 r. nr KOC/1225/Go/20 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Skargę kasacyjną od wskazanego wyroku wywiodła J. C. zaskarżonemu wyrokowi zarzucając naruszenie przepisów postępowania, które miało wpływ na wynik sprawy, tj.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty