Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. I GSK 21/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 8 października 2009 r. sygn. akt I SA/Go 331/09 w sprawie ze skargi K. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. R. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. kwotę 1968 (jeden tysiąc dziewięćset sześćdziesiąt osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 października 2009 r., sygn. akt I SA/Go 331/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. oddalił skargę K. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego.

Przedstawiając stan faktyczny Sąd stwierdził, że skarżący [...] lipca 2004 r. nabył za 36.000,00 EURO na terenie Niemiec samochód osobowy marki M. B. [...], nr nadwozia [...], rok produkcji 2003, o pojemności skokowej silnika 3199 cm3. W dniu [...] lipca 2004 r. złożył w urzędzie celnym deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego, w której wykazał kwotę podatku akcyzowego należnego z tytułu przedmiotowego nabycia w wysokości 21.637 zł. Tego samego dnia wpłacił ją na konto Izby Celnej w R.

W dniu [...] czerwca 2005 r. Skarżący wniósł o zwrot zadeklarowanego i zapłaconego podatku akcyzowego.

Naczelnik Urzędu Celnego w Z. G. decyzją z [...] lipca 2005 r. odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym. Dyrektor IC rozstrzygnięciem z [...] listopada 2005 r. utrzymał ją w mocy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. wyrokiem z 29 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Go 255/07, uchylił decyzje obu instancji. W motywach wskazał, że w sprawie zastosowanie ma art. 90 ust.1 TWE. Powołał również orzeczenie ETS nr C-313/05 Brzeziński. Wyjaśnił, że opodatkowanie może zostać uznane za zgodne z art. 90 TWE tylko wtedy, gdy zostanie wykazane, że jest ono tak skonstruowane, iż wyklucza w każdym przypadku opodatkowanie przywożonych produktów w wyższym stopniu niż produktów krajowych, nie wywołując w żadnym razie dyskryminujących skutków. Sąd uznał, że do ustalenia, czy nałożony na Skarżącego podatek miał w istocie dyskryminujący, niezgodny z prawem wspólnotowym skutek, konieczne jest zbadanie, jaka jest w rzeczywistości wysokość rezydualnego podatku zawartego w wartości (cenie sprzedaży) podobnych, używanych samochodów zarejestrowanych wcześniej w Polsce. Wskazał, że w tym celu organy winny zbadać w świetle rozporządzenia, czy pojazdy używane mniej niż dwa lata podlegają z tytułu podatku akcyzowego identycznemu obciążeniu przez to, że kwota rezydualna tego podatku zawarta w wartości rynkowej pojazdów osobowych zarejestrowanych w Polsce jest równa kwocie tego podatku obciążającej podobne pojazdy osobowe pochodzące z innego państwa członkowskiego niż Polska.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne