05.08.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 sierpnia 2010 r., sygn. I FSK 1187/09

Jak stanowią przepisy regulujące opodatkowanie czynności importu podatnicy są obowiązani do obliczania i wykazywania zarówno kwoty podatku od towarów i usług - art. 33 ust. 1 ustawy o VAT - jak i podatku akcyzowego - art. 20 ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym - właśnie w zgłoszeniu celnym. To właśnie w tym dokumencie podatnik ma dokonać samoobliczenia tych podatków, co może być przedmiotem sprawdzenia przez organ podatkowy ( zarazem celny). Wobec tego wszczęcie postępowania obejmującego swym zakresem prawidłowość zgłoszenia celnego obejmuje nie tylko kwestie należności celnych, ale także i podatków, jak to miało miejsce w niniejszej sprawie.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 5 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 lutego 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 1365/08 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 22 września 2008 r. [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 450 ( słownie: czterysta pięćdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 lutego 2009 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, sygn. akt III SA/Gl 1365/08, w sprawie ze skargi S. P. (dalej Skarżący lub Strona) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 22 września 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, oddalił skargę.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że decyzją z dnia 12 czerwca 2008 r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. określając m.in. wartość celną samochodu Mitsubishi Colt wyprodukowanego w roku 1996 o pojemności silnika 1296 cm, wyjaśnił, że niedobór z tytułu podatku VAT wynosił 797 zł, a z tytułu akcyzy 1.426 zł. Ponadto w uzasadnieniu tej decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, że oparł się na informacji otrzymanej w ramach pomocy urzędowej w sprawach celnych, iż szwajcarski sprzedawca przedmiotowego samochodu - firma Auto Export Mouland w Regensdorfie przy Althard Strasse 301 - nie istnieje lub też nie można jej odszukać. Dlatego jego zdaniem przedstawiona przez Skarżącego faktura zakupu przedmiotowego samochodu nie może być podstawą uchylenia jego wartości celnej. Dnia 14 kwietnia 2008 r. Skarżący złożył w Urzędzie Celnym oświadczenie stwierdzając w nim, że samochód zakupił osobiście w Szwajcarii za kwotę 250 franków szwajcarskich, a jego niska cena była spowodowana znacznymi uszkodzeniami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne