Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2009 r., sygn. II OSK 924/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia del. WSA Leszek Kamiński Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lutego 2008 r. sygn. akt VII SA/Wa 1295/07 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie z dnia [...] maja 2007 r. znak [...] w przedmiocie nakazu wstrzymania wprowadzania do obrotu środka spożywczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 lutego 2008 r., VII SA/Wa 1295/07 oddalił skargę [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wstrzymania wprowadzania do obrotu środka spożywczego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] marca 2007 r. na podstawie art. 54 ust. 2 lit. b rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz.Urz. UE L 191 z dnia 30 kwietnia 2004 r., 165.1) oraz art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. nr 171, poz. 1225) nakazał wstrzymać po kontroli sanitarnej z dnia [...] lutego 2007 r. wprowadzanie do obrotu handlowego na terytorium RP preparatów; "Chlorowodorek Glukozaminy 1000 mg" i "Glukozamina MSM kompleks" jako środków spożywczych - suplementu diety - do czasu zakończenia postępowania, o którym mowa w art. 30 ust. 1 powołanej ustawy, prowadzonego przez Głównego Inspektora Sanitarnego. W uzasadnieniu wskazano, iż oba produkty zostały wprowadzone do obrotu jako suplement diety. Główny Inspektor Sanitarny w piśmie z dnia [...] stycznia 2007 r. stwierdził, iż preparaty te zawierają odpowiednio 1000 mg i 500 mg chlorowodorku glukozaminy w jednej tabletce, a produkty zawierające 500 mg tego chlorowodorku glukozaminy są zarejestrowane jako produkty lecznicze, dodatkowo ekstrakt z kory wierzby białej (salix alba) obecny w Glukozaminie i MSM kompleks jest również składnikiem produktów leczniczych, a więc preparaty te należy zakwalifikować jako produkty lecznicze Stanowisko takie znajduje też potwierdzenie w orzecznictwie ETS - w sprawach połączonych C-211/03.C oraz C-316/03 stwierdzono, "że w stosunku do produktu spełniającego warunki kwalifikacji zarówno jako środek spożywczy i produkt leczniczy, stosuje się wyłącznie przepisy dotyczące produktów leczniczych. Główny Inspektor Sanitarny zobowiązał też Spółkę [...] do przedłożenia opinii Urzędu Rejestracji Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w celu stwierdzenia, że wskazane preparaty nie spełniają wymagań produktu leczniczego określonego przepisami prawa farmaceutycznego. Z tych względów na podstawie art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia organ I instancji wstrzymał wprowadzanie do obrotu tych preparatów do czasu zakończenia postępowania prowadzonego przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty