Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. I OSK 1337/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge -Lissowska Sędziowie sędzia NSA Wojciech Chróścielewski(spr.) sędzia del. NSA Jacek Hyla Protokolant Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 kwietnia 2008 r. sygn. akt II SA/Gl 161/08 w sprawie ze skargi Gminy M. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie gospodarki mieniem oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2008 r., II SA/Gl 161/08 oddalił skargę Gminy M. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...], w przedmiocie gospodarki mieniem.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Wojewoda Śląski swym rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta M. z dnia [...] października 2007 r. nr XVII/371/07, w której Rada wyraziła zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu wydzierżawiania na czas nieokreślony z przeznaczeniem na cele rekreacyjne nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy M. położonej w rejonie ul. [...] w M. wskazanej w załączniku nr 1 do uchwały. Wojewoda uznał, że uchwała była niezgodna z art. 37 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia stwierdził on, iż w dacie podejmowania uchwały na obszarze Gminy nie obowiązywały ustanowione przez Radę zasady, o których mowa w art. 18 ust. pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym. Prezydent Miasta musiał więc uzyskać zgodę na wydzierżawienie na czas nieoznaczony wskazanej w uchwale nieruchomości. Art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że oddawanie nieruchomości w użytkowanie, najem lub dzierżawę na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony następuje w drodze przetargu. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może jednak wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego, ale wyłącznie w przypadkach wskazanych w art. 37 ust. 3 i to wtedy, gdy o zawarcie umowy nie ubiega więcej podmiotów spełniających warunki ustawowe. Nieruchomość objęta uchwałą Rady Miasta M. nie mieściła się w dyspozycji art. 37 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, gdyż miała zostać wydzierżawiona na cele rekreacyjne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty