Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 497/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. M. C. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oddział w Polsce z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 września 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 907/06 w sprawie ze skargi P. M. C. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oddział w Polsce z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 31 sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. M. C. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oddział w Polsce z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11.09.2007 r., sygn. I SA/Gd 907/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę P. spółki z o.o. oddział w P. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 31.08.2006 r. i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w G. w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2003 r.
W uzasadnieniu tego wyroku Sąd w pierwszej kolejności przedstawił przebieg postępowania przed organami podatkowymi. Organy te, określając skarżącej w podatku od towarów usług za sierpień 2003 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz ustalając dodatkowe zobowiązanie podatkowe i powołując się na art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy z 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej "u.pt.u."oraz § 58 ust.1 pkt.1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27 poz. 268 ze zm.) - zwanego dalej "rozporządzeniem o VAT", uznały, iż działalność skarżącej nie stanowiła eksportu towarów lecz eksport usług. Organy wskazały, że materiały, które posłużyły do wykonania jachtu i katamaranu pochodziły z zagranicy i na wniosek skarżącej zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, a następnie opuściły obszar celny Polski w ramach procedury powrotnego wywozu pod postacią produktu kompensacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty