Wyrok NSA z dnia 13 października 2015 r., sygn. I FSK 187/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Anna Juszczyk-Wiśniewska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o. o. sp. komandytowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 października 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 1070/13 w sprawie ze skargi A. sp. z o. o. sp. komandytowej na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 25 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przypadającej do zwrotu w podatku od towarów i usług za grudzień 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. sp. z o. o. sp. komandytowej na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 4 października 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 1070/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. Sp. z o.o. Spółki komandytowej na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 25 sierpnia 2011r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania
2.1 W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 25 maja 2011 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego L. określił spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym przypadającą do zwrotu w podatku od towarów i usług za grudzień 2010 r. w wysokości 291.927,00 zł. Z ustaleń organu wynikało, że komandytariusz wniósł do spółki wkład niepieniężny składający się ze środków trwałych oraz wkład niepieniężny w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z prawem własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość. W deklaracji VAT -7 za grudzień 2010 r. spółka wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w terminie 25 dni w kwocie 402.818,00 zł. Kwota ta została przekazana przez organ pierwszej instancji na rachunek bankowy spółki 1 lutego 2011 r. Przeprowadzona następnie kontrola podatkowa wykazała jednak wiele nieprawidłowości, co spowodowało wydanie decyzji określającej zwrot w niższej kwocie. Ustalono m.in. że wartość niektórych ruchomości widniejąca na fakturze jest niezgodna z rzeczywistą wartością rynkową tych urządzeń, bowiem dokonano zawyżenia ich (19 pozycji); w kilku przypadkach wartość została zaniżona (6 pozycji). Ponadto ustalono, że w odniesieniu do trzech pozycji spółka dokonała niesłusznie odliczenia podatku naliczonego dotyczącego środków trwałych, bowiem zostały przez podmiot je zbywający nabyte jako korzystające ze zwolnienia od podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty