Wyrok NSA z dnia 11 września 2013 r., sygn. I FSK 1202/13
Dla realizacji prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony niezbędny jest faktyczny obrót - wystąpienie zdarzenia gospodarczego polegającego na nabyciu towarów lub usług między określonymi na fakturze podmiotami, a dla realizacji tego prawa podatnik musi dysponować fakturą, gdyż brak dokumentów stanowiących podstawę do obniżenia podatku należnego powoduje utratę tego uprawnienia. Jednak, aby skutecznie to prawo zrealizować - faktura musi być odzwierciedleniem faktycznej transakcji gospodarczej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (spr.), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 11 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 16 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Op 603/10 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 6 września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy styczeń - lipiec, wrzesień i grudzień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 1.800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Op 603/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 6 września 2010r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy styczeń - lipiec, wrzesień i grudzień 2004r.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że organ odwoławczy zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z dnia 30 listopada 2009r.
Organy stwierdziły nieprawidłowości spowodowane zawyżeniem podatku naliczonego w łącznej wysokości 27.113,55zł wynikającym z ujęcia w rozliczeniach podatku od towarów i usług faktur VAT zakupu wystawionych przez firmy: "K." sp. z o.o. z siedzibą w K. (20 faktur) oraz "T." s.c. -S., A. B. z siedzibą w K. (3 faktury). W toku postępowania kontrolnego ustalono, że w rejestrze zakupów VAT i deklaracjach podatkowych VAT, podatnik ujął kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur wystawionych przez te firmy mimo, iż czynności wykazane w nich nie zostały faktycznie wykonane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty