14.05.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 maja 2009 r., sygn. I FSK 1860/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA NSA Edmund Łój, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Po 33/06 w sprawie ze skargi L. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 16 listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 120 ( słownie: sto dwadzieścia ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 16 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Po 33/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), oddalił skargę L. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 16 listopada 2005 r., nr [...].

1.2. W uzasadnieniu tego wyroku w pierwszej kolejności omówił przebieg dotychczasowego postępowania, koncentrując się na przedstawieniu stanowisk stron prezentowanych na kolejnych jego etapach.

W tych ramach najpierw nawiązał do wniosku z dnia 3 sierpnia 2005 r., którym L.K. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie poprzez rozstrzygnięcie, czy przychody uzyskiwane przez biegłego w dziedzinie kryminalistycznych badań dokumentów za wykonywanie określonych czynności na zlecenie sądów, prokuratorów i Policji podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Odnotował zarazem, że zdaniem wnioskodawcy w świetle treści art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2005 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. Sąd w kilku miejscach uzasadnienia niekonsekwentnie oznaczył tę ustawę skrótami "ustawa o VAT" lub "ustawa o podatku VAT", choć nigdzie tych skrótów nie wyjaśnił) odpowiedź na tak postawione pytanie powinna być negatywna. Stosunek łączący biegłego i organ procesowy ma bowiem charakter procesowy, a nie cywilnoprawny, zaś opinia stanowi "materiał urzędowy", którego dysponentem jest organ poddający kontroli proces opiniowania. Sąd zwrócił także uwagę na inne argumenty przywołane przez wnioskodawcę, w szczególności prezentowany przezeń pogląd o niedopuszczalności utożsamiania statusu prawnopodatkowego biegłych z sytuacją rzeczoznawców majątkowych lub adwokatów oraz zapatrywanie, w myśl którego biegły niekorzystający ze zwolnienia podatkowego w podatku od towarów i usług ze względu na kwotę obrotu byłby w istocie rzeczy podwójnie opodatkowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne