Wyrok NSA z dnia 2 kwietnia 2008 r., sygn. I FSK 1407/06
Prawo do odliczenia podatku naliczonego nie jest prawem absolutnym. Aby z niego skorzystać podatnik musi spełnić szereg warunków, w tym m.in. musi posiadać stosowane dokumenty. Prawodawca w § 50 ust. 3 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1999 r. wskazał, że podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego stanowią wyłącznie oryginały faktur lub faktur korygujących albo ich duplikaty, o których mowa w § 51. Brak tych dokumentów powoduje zatem, że strona nie może skorzystać z przysługującego jej prawa. Ze stanu faktycznego przyjętego przez Sąd I instancji i niezakwestionowanego skutecznie przez stronę skarżącą, wynika, że wszystkich faktur strona nie posiadała. W związku z czym nie było podstaw do odliczenia podatku naliczonego w oparciu o nieistniejące faktury.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Gl 1199/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę G. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 maja 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu wyroku Sąd, przedstawiając stan sprawy, podał, że w trakcie kontroli skarbowej ustalono, że w rozliczeniu za styczeń - październik i grudzień 2000 r. obniżał podatek należny o podatek naliczony, jednakże w trakcie kontroli nie przedłożył faktur VAT dokumentujących dokonane zakupy. Podatnik przedłożył kontrolującym tylko część z faktur sprzedaży oraz deklaracje VAT-7 wraz z dowodami wpłat. W piśmie z dnia 7.08.2001 r. podatnik oświadczył, że kilka dni wcześniej dokonano kradzieży samochodu, w którym przewoził m.in. rejestry zakupu i sprzedaży dla potrzeb podatku od towarów i usług za lata 1999-2000 oraz dowody zakupów i sprzedaży za ten okres. Zaznaczył przy tym, że fakt ten został zgłoszony na Policję. Natomiast w piśmie z dnia 13.08.2001 r. oświadczył, że przekaże kontrolującym brakujące dokumenty w razie ich odnalezienia i wyraził gotowość podjęcia próby ich odtworzenia w terminie do dnia 30.08.2001 r. W protokole przesłuchania z dnia 06.09.2001 r. sporządzonym na okoliczność niedostarczenia we wskazanym terminie brakujących dokumentów strona zobowiązała się do ich przedstawienia w terminie 14 dni. Następnie w trakcie przesłuchania w dniu 03.10.2001 r. oświadczył, że żądanych dokumentów nie dostarczy z uwagi na pogorszenie się bądź zerwanie stosunków handlowych z kontrahentami. W dalszym, toku postępowania podatnik przedłożył kontrolującym duplikaty faktur VAT, które zostały uwzględnione przez organ pierwszej instancji w wydanych decyzjach, mocą których określono zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za podane okresy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty