Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.589.2022.1.PS
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi remontowe (możliwość zaliczenia w poczet kosztów wydatków dokumentowanych fakturą bez numeru NIP).
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktyczengo i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania wydatków na usługi remontowe. Tresć wniosku jest następująca:
Opis stanu stanu faktyczego/zdarzenia przyszłego
Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą na terytorium Polski w zakresie sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. W zakresie podatku dochodowego opodatkowuje Pan dochód podatkiem liniowym i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Współpracuje Pan z przedsiębiorcami, którzy mają siedzibę działalności na terytorium Polski i wykonują na Pana zlecenie prace remontowe. Zleceniobiorcy również są czynnymi podatnikami podatku VAT w Polsce i posługują się polskim numerem NIP. Usługi są wykonywane na terytorium kraju, a usługi służą Panu wyłącznie do czynności zwolnionych z VAT. Nie ma Pan prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wykonanie usługi, dlatego ujmuje wartość brutto z faktury jako koszt uzyskania przychodu. Remontowane mieszkania stanowią u Pana towar handlowy. Wydatki służą Panu w celach uzyskania przychodu. W transakcjach handlowych występuje Pan jako nabywca, w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarcza - we wszelkich transakcjach handlowych identyfikuje się jako przedsiębiorca. Usługodawcy świadcząc usługi remontowe często traktują taką usługę nie identyfikując jej jako sprzedaż na rzecz podatnika, lecz dla podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej (konsumenta), gdyż błędnie zakładają, że stawka obniżona do 8% VAT przysługuje wyłącznie osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Podczas zawierania transakcji z usługobiorcami, wie Pan od początku, że nabycie usługi będzie wykorzystywane do remontu mieszkania przeznaczonego na sprzedaż, zatem do działalności gospodarczej. Faktury wystawiane przez zleceniobiorców spełniają wymogi formalne przewidziane w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT poza zawartym numerem NIP. Podmioty świadczące usługi identyfikują swoje sprzedaże jako sprzedaż konsumencka (nawet, gdy sprzedają dla przedsiębiorców) nie wykazują ich w swoich plikach JPK_V składanych w swoim właściwym urzędzie skarbowym jako usługi na rzecz podatnika. W związku z tym, widzi Pan ryzyko zaliczenia wydatków na usługi jako koszt uzyskania przychodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty