15.10.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 października 2008 r., sygn. I OSK 1493/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.), Sędziowie NSA Irena Kamińska, Henryk Ożóg, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 15 października 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 czerwca 2007 r. sygn. akt II SA/Ol 611/07 w sprawie ze skargi I. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 26 czerwca 2007 r., sygn. akt II SA/Ol 611/07 oddalił skargę I. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z [...] marca 2007 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby. Orzeczenie to zapadło w następujących okolicznościach sprawy.

Decyzją z [...] lutego 2007 r., znak: [...] Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie, na podstawie art. 26 pkt 12 w zw. z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 156 poz. 1641 ze zm.), zwolnił I. C. ze służby w Izbie Celnej w Olsztynie z upływem trzymiesięcznego terminu liczonego od daty doręczenia decyzji. W uzasadnieniu organ podniósł, iż 19 grudnia 2006 r. do Izby Celnej w Olsztynie wpłynęło pismo z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze informujące, iż wobec I. C. podejrzanego o przyjmowanie korzyści majątkowych za naruszenie przepisów prawa poprzez niedopełnienie ciążących na nim obowiązków w toku przeprowadzanych odpraw i kontroli celnych, poprzez dopuszczenie do wwozu na teren Polski towarów, których przywóz podlega ograniczeniom, odstępowanie od wyegzekwowania od osób wwożących towary obowiązków celnych i nie podejmowania innych przewidzianych w tych przypadkach działań, tj. o czyn z art. 228 § 3 kk w zw. z art. 12 kk, zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Zdaniem organu opisane postępowanie ma wpływ na opinię o Służbie Celnej, jest społecznie nieakceptowane i stanowi naruszenie zasad etycznych zawodu celnika. W związku z tym decyzją z [...] stycznia 2007 r. Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie zawiesił I. C. w pełnieniu obowiązków służbowych na okres trzech miesięcy. Ponadto tego dnia, z powodu utraty zaufania do funkcjonariusza niezbędnego do wykonywania obowiązków służbowych, wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zwolnienia funkcjonariusza ze służby na podstawie art. 26 pkt 12 ustawy o Służbie Celnej. Organ wskazał, że przepis ten jest fakultatywny, jednakże daje możliwość rozwiązania stosunku służbowego w sytuacji, gdy zaistnieje przesłanka utraty zaufania. Zauważył, iż w pojęciu "zaufanie" tkwi pierwiastek subiektywny. Jest to bowiem stan wyrażający się przekonaniem, że można polegać na kimś, mieć poczucie pewności, iż powierzone zadania wykonywane są zgodnie z przepisami prawa. Zdaniem organu zaufanie do podległych funkcjonariuszy celnych jest istotnym elementem stosunku służbowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne