20.06.2008

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 1931/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie NSA Janina Kosowska (spr.) NSA Bożena Walentynowicz Protokolant Anna Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. B. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "[...]" z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 9 października 2007 r. sygn. akt II SA/Go 542/07 w sprawie ze skargi A. B. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "[...]" z siedzibą w P. na uchwałę Rady Gminy B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia zgodności projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Z., gmina B. z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy B. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 października 2007 r., sygn. akt II SA/Go 542/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę A. B. na uchwałę Rady Gminy B. z dnia [...], Nr [...], w sprawie stwierdzenia zgodności projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Z., gmina B., z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy B..

Przedstawiając stan faktyczny rozpoznanej sprawy, Sąd I instancji wskazał, iż w dniu [...] Rada Gminy B. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Z., uchwalonego uchwałą Nr [...] z dnia [...]

W toku procedury planistycznej, pismem z dnia [...], uwagi do projektu zmiany zgłosił skarżący, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "[...]" A. B. z siedzibą w P., podnosząc, iż projekt zmiany przeznaczenia terenu obejmującego działkę nr [...] jest niezgodny z treścią studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy B..

Wójt Gminy B., nie doszukał się sprzeczności pomiędzy ustaleniami wynikającymi ze studium, a projektowaną zmianą przeznaczenia działki nr [...], i dlatego rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] nie uwzględnił uwag wniesionych przez skarżącego. W jego ocenie, skarżący błędnie odczytał rysunek studium, kwalifikując przedmiotowy teren jako teren zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej, podczas gdy jest to teren zabudowy o wysokiej intensywności. Zauważył jednocześnie, iż w przypadku wątpliwości z odczytaniem części graficznej studium decydują ustalenia zawarte w części tekstowej, a na stronie 22 studium zawarto stwierdzenie, że podtrzymuje się generalne ustalenia planu, zakładając dodatkowo aktywizację terenów położonych przy głównych ulicach przyszłego miasta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne