Wyrok NSA z dnia 13 maja 2008 r., sygn. I FSK 612/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 486/06 w sprawie ze skargi M.Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 2 września 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddalono skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 23 listopada 2006 r., sygn. akt III SA/Gl 486/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, w sprawie ze skargi M. Z. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 2 września 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, stwierdził, że decyzja ta nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku i zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.
1.3. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez pełnomocnika M. Z., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PPUH M. w B., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w B. z dnia 4 maja 2005 r. nr [...], określającą w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. zobowiązanie podatkowe.
1.4. Argumentując swoje stanowisko organ odwoławczy podał, że w toku kontroli ustalono, że skarżący zaewidencjonował w rejestrach sprzedaży transakcję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, udokumentowaną fakturami z dnia 1 grudnia 2004 r. nr [...] i 14 grudnia 2004r. nr [...]. Transakcje te wykazał w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc, jako opodatkowaną preferencyjną stawką 0%, mimo że w dniu składania deklaracji, tj. 25 stycznia 2005 r. nie dysponował dokumentami potwierdzającymi wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego. Wobec powyższego organy uznały za właściwe opodatkowanie przedmiotowej transakcji stawką 22%, powołując się przy tym na art. 42 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej zwana "u.p.t.u." i pomijając fakt, że w trakcie kontroli przeprowadzonej w dniach od 3 do 9 marca 2005 r. strona przedstawiła przesłane przez kontrahenta zagranicznego faksem z dnia 8 marca 2005 r. potwierdzenie dostawy towarów. Nadto organy uznały, że podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, ponieważ art. 42 ust. 13 u.p.t.u. ogranicza to prawo wyłącznie do sytuacji wykazania w deklaracji dostawy wewnątrzwspólnotowej jako dostawy krajowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty