Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2007 r., sygn. I OSK 915/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie NSA Zbigniew Rausz Barbara Skrzycka - Pilch (spr.) Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 2 marca 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 199/04 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 marca 2006r. w sprawie o sygn. akt III SA/Kr 199/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego. W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Decyzją Starosty Powiatu [...] z dnia [...] J. K. został uznany za osobę bezrobotną, a następnie decyzją Starosty Powiatu [...] z tego samego dnia przyznano mu prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
W dniu 30 grudnia 2003r. J. K. zwrócił się o przyznanie mu świadczenia przedemerytalnego. Starosta Powiatu [...] decyzją z dnia [...],nr [...], na podstawie art. 6 pkt 6 lit. b i art. 37k ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jedn. Dz.U. z 2003r., Nr 58, poz. 514 ze zm.) odmówił przyznania J. K. świadczenia przedemerytalnego, wskazując w uzasadnieniu decyzji, że wnioskodawca nie spełnia warunków określonych w art. 37k ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu tj. nie posiada okresu uprawniającego do emerytury wynoszącego co najmniej 35 lat dla mężczyzn. Ponadto organ pierwszej instancji podniósł, że jednym z warunków niezbędnych do uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego jest pozostawanie w zatrudnieniu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, zaś przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu nie przewidują przyznania tego świadczenia osobie likwidującej działalność gospodarczą w przypadku osiągnięcia wieku 55 lat przez mężczyznę posiadającego okres 35 lat uprawniający do emerytury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty