20.02.2007 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2007 r., sygn. II OSK 350/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl /spr/ Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędzia NSA Marek Gorski Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2007 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa C. S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2005 r. sygn. akt I SA/Wa 352/05 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa C. S.A. w K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zezwolenia na prowadzenie apteki oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2005 r. (sygn. akt I SA/Wa 352/05) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Przedsiębiorstwa C. S.A. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] listopada 2004 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zezwolenia na prowadzenie apteki. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Przedsiębiorstwo C. S.A. w związku z nabyciem przedsiębiorstwa Apteka "W." wystąpiło do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego w K. o przepisanie koncesji na prowadzenie apteki typu A w K. przy ul. Ł., wydanej przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej H. P. Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzją z dnia [...] października 2004 r. (zn. [...]) umorzył postępowanie w sprawie, a po rozpoznaniu wniosku Przedsiębiorstwa C. S.A. o ponowne rozpoznanie sprawy decyzją z dnia [...] listopada 2004 r. utrzymał w mocy decyzję własną. W uzasadnieniu organ stwierdził, że zezwolenie na prowadzenie apteki, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne ma charakter praw osobistych, będących publicznoprawnym uprawnieniem podmiotowym, co do zasady wyłączonym z obrotu cywilnoprawnego, a umowa kupna-sprzedaży apteki, jako przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55- kodeksu cywilnego nie powoduje przejścia na nabywcę uprawnień wynikających z zezwolenia na prowadzenie apteki, które zostało wydane na zbywcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne