Wyrok NSA z dnia 18 maja 2007 r., sygn. I OSK 887/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski, Sędziowie NSA Jerzy Bujko, Jerzy Krupiński - spr., Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 lutego 2006 r. sygn. akt II SA/Rz 72/05 w sprawie ze skargi L. H. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 lutego 2006 r., sygn. akt II SA/Rz 72/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę L. H. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...], nr [...], która utrzymała w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...], odmawiającą zwrotu na rzecz skarżącej nieruchomości, stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w [...], stanowiącej działkę nr 497/9 o pow. 501 m2, zapisaną w księdze wieczystej Kw 9929.
Organy administracyjne ustaliły m. in., że sporna nieruchomość została wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...] z dnia 31 stycznia 1961 r., na wniosek Biura Urządzeń Wspólnych Dzielnic Magazynowo - Przemysłowych w [...], w celu budowy dróg, bocznic kolejowych i urządzeń wodno - kanalizacyjnych. Właścicielką nieruchomości była poprzedniczka prawna skarżącej. Prezydent [...] w decyzji z dnia [...], powołując się na wyniki wizji lokalnej, w toku której dokonano odkrywki gruntu oraz wskazując na ustalenia wynikające z zapisów w dokumentach ewidencyjnych i informacje uzyskane w drodze wywiadu w Polskich Kolejach Państwowych przyjął, iż na wywłaszczonej nieruchomości została wybudowana bocznica kolejowa. Została ona wyłączona z eksploatacji w 1995 r., a obecnie znajduje się na tej działce utwardzony parking samochodowy. Na podstawie zapisów wniosku o wywłaszczenie nieruchomości ustalił, że celem wywłaszczenia była budowa bocznicy kolejowej. Organ odwoławczy zaakceptował ustalenia faktyczne organu I instancji i opierając się na przepisie art. 137 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r., nr 46, poz. 543 ze zm.) przyjął, iż cel wywłaszczenia został zrealizowany i nie ma wobec tego w aktualnym stanie rzeczy podstaw do zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty