Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2006 r., sygn. I FSK 912/05
1. W skardze kasacyjnej należy wskazać konkretne naruszone przez Sąd zaskarżonym orzeczeniem przepisy prawa materialnego lub procesowego.W odniesieniu do prawa materialnego należy wykazać, na czym polegała dokonana przez Sąd l instancji ich błędna wykładnia lub niewłaściwe zastosowanie oraz jaka powinna być wykładnia prawidłowa i właściwe zastosowanie.Podobnie przy naruszeniu prawa procesowego należy wskazać konkretne przepisy tego prawa naruszone przez Sąd, na czym polegało uchybienie tym przepisom i dlaczego uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
2. W sytuacji gdy w skardze kasacyjnej zarzuca się zarówno naruszenie prawa materialnego, jak i naruszenie przepisów postępowania, w pierwszej kolejności rozpoznaniu podlega ostatnio wymieniony zarzut. Dopiero bowiem po przesądzeniu, że stan faktyczny przyjęty przez Sąd w zaskarżonym wyroku jest prawidłowy albo, że nie został skutecznie podważony, można przejść do skontrolowania procesu subsumcji danego stanu faktycznego pod zastosowany przez Sąd przepis prawa materialnego.
Wyrokiem z dnia 22 marca 2005 r., sygn. akt l SA/Gd 1384/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Krzysztofa Ż. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 30 października 2003 r., Nr PU/4407-40/03/U/01 w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych.
Sąd ustalił, że zaskarżoną decyzją Dyrektor izby Skarbowej w Gdańsku utrzymał w mocy decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 29 sierpnia 2003 r. odmawiającą Krzysztofowi Ż. umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług za wrzesień i listopad 2000 r. wraz z odsetkami za zwłokę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty