Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.37.2024.2.AM
Sukcesja zezwolnienia na prowadzenie składu podatkowego oraz możliwość kontynuowania procedury zawieszenia poboru akcyzy po połączeniu spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 14 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania czy w sytuacji połączenia spółek dojdzie do sukcesji praw i obowiązków, a tym samym Spółka Przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z posiadanego przez Spółkę Przejmowaną zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz czy procedura zawieszenia poboru akcyzy stosowana przez Spółkę Przejmowaną będzie mogła być kontynuowana przez Spółkę Przejmującą, wpłynął 26 lutego 2024 r. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 29 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów (…). Według Polskiej Klasyfikacji Działalności („PKD”), przedmiotem jej przeważającej działalności jest produkcja (…).
Spółka jest komplementariuszem w X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej również: „Spółka Komandytowa” lub „Spółka Przejmowana”), posiadając 1% praw do udziału w zyskach i stratach tej spółki.
W celu lepszego dostosowania prowadzonej działalności gospodarczej do panujących obecnie realiów rynkowych Wnioskodawca rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji swojej działalności, poprzez połączenie ze Spółką Komandytową.
Podejmowane działania restrukturyzacyjne zostaną przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a ich celem nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania, bowiem podyktowane one będą wyłącznie strategią biznesową. Połącznie spółek ma przede wszystkim uprościć strukturę biznesową i organizacyjną, a ponadto ułatwić proces zarządzania płynnością finansową, dokonywania rozliczeń z bankami, urzędami skarbowymi oraz innymi podmiotami, a także usprawnić procesy w zakresie podejmowania decyzji czy też zarządzania składnikami majątku należącymi do obydwu spółek. Restrukturyzacja zapewnieni również znaczące uproszczenia w zakresie prowadzenia dokumentacji i rachunkowości - z uwagi na mniejszą liczbę obsługiwanych podmiotów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty