27.04.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 604/05

Spornej wartości firmy, skarżący nie wykorzystywał w 2000 r. na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie świadczy o tym ani przechowywanie w lokalu towarów, prowadzenie w nim szkoleń personelu ani jego podnajęcie, gdyż w żadnym z tych działań skarżący nie wykazał, że wartość firmy była przez niego wykorzystywana.

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 stycznia 2005 r. sygn. akt SA/Sz 1959/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Marcina W na decyzję Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 12 września 2003 r. nr P.B.2.41-4117/823-43/2003 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r.

W uzasadnieniu wyroku podano, że Marcin W prowadził w 2000 r. pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług marketingowych i gastronomicznych. W wyniku kontroli Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie ustalił, że skarżący między innymi bezzasadnie zaliczył w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej firmy M odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnej i prawnej, nie wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

W następstwie powyższego oraz innych stwierdzonych uchybień, organ podatkowy pierwszej instancji określił Marcinowi W oraz jego małżonce podatek dochodowy od osób fizycznych za 2000 r. decyzją z dnia 28 czerwca 2003 r. nr I US KP-2/503-211/D/54/03.

W motywach rozstrzygnięcia w omawianym przedmiocie wskazano, że w myśl art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 7 tego artykułu, to jest z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 6, poz. 35 ze zm.), zwane dalej "rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 r.". Powołano się na przepisy § 3 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 wymienionego rozporządzenia i stwierdzono, że do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również wartość firmy, jednak warunkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest wykorzystywanie tego składnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub jego oddanie do używania na podstawie umowy dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne