04.10.2006

Wyrok NSA z dnia 4 padziernika 2006 r., sygn. I OSK 417/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia Leszek Włoskiewicz Sędziowie sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 4 października 2006r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Po 388/04 w sprawie ze skargi Gminy T. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod drogi oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 2 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Po 388/04 uchylił decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Starosty Powiatowego w [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod drogi.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Wójt Gminy [...] decyzją z dnia 19 kwietnia 1999 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 98 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 115, poz.741), zatwierdził projekt podziału stanowiącej własność K. N. nieruchomości położonej w [...], oznaczonej w ewidencji gruntów nr 1256, stwierdzając jednocześnie, że wydzielona z niej pod drogę działka nr 1256/2 o pow.4574 m2 przejdzie na własność Gminy [...] z dniem, w którym decyzja stanie się ostateczna. Podał ponadto, że działka nr 1256/2 położona jest na terenie przeznaczonym pod drogę gminną, a jej właściciel zrzeka się za nią odszkodowania.

Decyzją z dnia [...] nr [...] Starosta Powiatu [...] ustalił na rzecz K. N. od Gminy [...] odszkodowanie za powyższą nieruchomość w łącznej kwocie 397 938 zł. W uzasadnieniu podał, że zgodnie z art.98 ust.1 i ust.2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jeżeli podział nieruchomości został dokonany na wniosek właściciela, to wydzielone z niej pod drogi publiczne (gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe) grunty przechodzą z mocy prawa odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa. Za grunty te przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem a właściwym organem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne