Wyrok NSA z dnia 9 marca 2005 r., sygn. II GSK 8/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.), Sędziowie NSA Edward Kierejczyk, Andrzej Kuba, Protokolant Marcin Chojnacki, po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Fundacji N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 sierpnia 2004 r. sygn. akt 6 II SA 2379/03 w sprawie ze skargi Fundacji N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania za wygasłe prawa z rejestracji znaku towarowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2004 r., sygn. akt 6 II SA 2379/03 po rozpoznaniu sprawy ze skargi Fundacji N. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] lutego 2003 r., [...] w przedmiocie uznania za wygasłe prawa z rejestracji znaku towarowego - oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku WSA podał, że w dniu 7 lipca 1965 r. decyzją Urzędu Patentowego został zarejestrowany znak słowny WIŚNIÓWKA, nr R 45025, na rzecz R. w W. z pierwszeństwem ze zgłoszenia od dnia 27 maja 1965 r. Rejestracja została dokonana na podstawie art. 9 obowiązującej wówczas ustawy z dnia 28 marca 1963 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 14, poz. 73) , w myśl którego wyłączone od rejestracji były znaki nie posiadające dostatecznych znamion odróżniających. W wyniku przekształceń własnościowych uprawnionym ze znaku WISNIÓWKA nr 45025 została [...] Wytwórnia Wódek i Drożdży P. S.A. z siedziba w J.
Decyzją z dnia [...] lutego 2003 r. nr [...] Urząd Patentowy RP, działając w trybie postępowania spornego, po rozpoznaniu wniosku Fundacji N. przeciwko [...] Wytwórni Wódek i Drożdży P. S.A. z siedzibą w J. o uznanie za wygasłe prawa z rejestracji znaku towarowego słownego WIŚNIÓWKA nr R 45025 - oddalił ten wniosek. Zdaniem organu za oddaleniem wniosku przemawiał zarówno brak dowodów na okoliczność, że znak WIŚNIÓWKA utracił dostateczne znamiona odróżniające w rozumieniu art. 25 pkt 4 ustawy o znakach towarowych, jak również długotrwałe, blisko 40-letnie używanie tego znaku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty