24.01.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2005 r., sygn. FSK 1280/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Juliusz Antosik (spr.), Krystyna Nowak, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Edyty M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 stycznia 2004 r. sygn. akt I SA/Ka 2907/02 w sprawie ze skargi Edyty M. na decyzję Izby Skarbowej w K. - Ośrodek Zamiejscowy w C. z dnia 28 października 2002 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

FSK 1280/04

U z a s a d n i e n i e

Wyrokiem z dnia 21 stycznia 2004 r., I SA 2907/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Edyty M. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 28 października 2002 r. utrzymującą w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w K. z dnia 28 czerwca 2002 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2001 r.

Izba Skarbowa podała, że w toku kontroli w "firmie" Edyty M. ujawniono fakturę VAT z 31 października 2001 r. wystawioną przez S. K. za wynajem pomieszczeń za okres 1 stycznia - 31 października 2001 r., natomiast w wyniku kontroli u wystawcy faktury ustalono, że złożył on w dniu 5 stycznia 2000 r. w urzędzie skarbowym zgłoszenie VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z dniem 31 grudnia 1999 r., a zatem - w ocenie organów podatkowych - nie był uprawniony do wystawienia faktury VAT w październiku 2001 r. Wobec tego Urząd Skarbowy określił nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy bez prawa odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury. W odwołaniu pełnomocnik podatnika podniósł, że organ podatkowy błędnie ocenił status wystawcy kwestionowanej faktury, bowiem S. K. był podatnikiem podatku od towarów i usług /nie został wykreślony z rejestru NIP/, a złożony VAT-Z dotyczył zamknięcia wykonywania czynności opodatkowanych z odrębnego źródła przychodów; nie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, a usługi najmu, potwierdzone sporną faktura, wykonywał z zamiarem ich powtarzania. Odnosząc się do tej argumentacji, Izba zaakcentowała, że zgodnie z art. 19 ust. 1 tej ustawy podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, a zgodnie z par. 36 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 109 poz. 1245 ze zm./ faktury VAT mogą wystawiać tylko zarejestrowani podatnicy posiadający numer identyfikacji podatkowej. Stąd, w ocenie Izby Skarbowej, podstawą obniżenia podatku należnego może być wyłącznie faktura VAT wystawiona przez podmiot zarejestrowany w ewidencji podatników VAT, zaś podmiot wykreślony z tego rejestru nie ma prawa skutecznego wystawiania faktur VAT, a nabywca nie może z kolei skutecznie odliczyć podatku z faktury wystawionej przez podmiot wykreślony z rejestru podatników VAT. Izba wskazała przy tym na par. 50 ust. 4 pkt 1 lit. "a" rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1999 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne