01.06.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 1820/15

Możliwość odliczania VAT od paliw od 1 lipca 2015 r. nie naruszała zasady stałości (standstill), bo przed wejściem Polski do UE podatnicy w ogóle nie mogli odliczać podatku z tego tytułu.

Gazeta Prawna nr 112/2017

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Halina Adamczewska-Wasilewicz, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S.A. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 10/15 w sprawie ze skargi M. S.A. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 września 2014 r. nr ITPP2/443-785/14/AK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S.A. z siedzibą w G. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej oraz podmiot ją wnoszący

M. S.A. w G. (dalej: Spółka lub Skarżąca) wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 10/15. Sąd ten oddalił jej skargę na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

2. Relacja ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji

2.1. We wniosku złożonym w dniu 16 czerwca 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że: - jest czynnym podatnikiem podatku VAT; - zajmuje się świadczeniem usług telekomunikacyjnych (telewizji cyfrowej, Internetu, telefonii); - w prowadzonej działalności wykorzystuje pojazdy samochodowe w sposób mieszany (tj. do celów działalności gospodarczej i innych/prywatnych); - pojazdami tymi są stanowiące jej własność, leasingowane, najmowane lub dzierżawione samochody osobowe oraz inne niż samochody osobowe pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 1, 2, 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż (odpowiednio do tej liczby miejsc/siedzeń) 425 kg, 493 kg i 500 kg; - obecnie w ogóle nie odlicza podatku VAT od nabycia paliw do tych pojazdów, gdyż nie są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej; - w przyszłości również zamierza w taki sam sposób nabywać i wykorzystywać opisane pojazdy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne