Wyrok NSA z dnia 2 września 2005 r., sygn. I FSK 413/05

1. W przypadku spółki cywilnej nie można mówić o zbiegu odpowiedzialności z tytułu dodatkowego zobowiązania podatkowego oraz odpowiedzialności karnej skarbowej za wykroczenia skarbowe, gdyż spółka cywilna jako podatnik podatku od towarów i usług nie może ponieść bezpośrednio odpowiedzialności karnej skarbowej.

2. Przyjmujący fakturę w dobrej czy złej wierze od zbywcy, który nie opłacił podatku od towarów i usług, nie może liczyć na obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ryzyko wyboru niewłaściwego, w tym nieuczciwego, kontrahenta obciąża nabywcę towarów lub usług.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 2 września 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "M." spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2004 r., III SA 1837/02, w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "M." spółki z o.o. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 12 czerwca 2002 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 lutego 2004 r., III SA 1837/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "M." w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 12 czerwca 2002 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Jak wynika z akt sprawy, decyzją z dnia 12 czerwca 2002 r. Izba Skarbowa w W. uchyliła decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w części dotyczącej odsetek naliczonych od otrzymanego przez stronę nienależnego zwrotu podatku za miesiąc kwiecień 1999 r.

W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa stwierdziła, że spółka M. nie ponosi winy za otrzymanie nienależnego zwrotu podatku i w związku z tym nie powinna ponosić ciężaru odsetek z tego tytułu. W pozostałej części organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej zgadzając się z zawartą w niej argumentacją, iż z uwagi na to, że spółka nie była uprawniona do wystawiania faktur VAT, to na podstawie par. 54 ust. 4 pkt 1 lit. "a" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024. ze zm./ nie przysługiwało obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez firmę "S." Spółka z o. o. Ponadto, na podstawie par. 54 ust. 4 pkt 2 powołanego rozporządzenia, nie przysługiwało jej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez firmy "R." Sp. z o.o. i "I." s.c, gdyż faktury te nie były potwierdzone kopiami u wystawców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne