26.08.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2009 r., sygn. I FSK 425/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 września 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2701/06 w sprawie ze skargi L. K. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 21 czerwca 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od L. K. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 4974 zł (słownie: cztery tysiące dziewięćset siedemdziesiąt cztery złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 21 września 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 2701/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi L.S. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 21 czerwca 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług i stwierdził, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości.

Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.

1.2. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia 10 grudnia 2004 r., którą organ podatkowy określił skarżącej kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień i wrzesień 1999 r. oraz kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za poszczególne miesiące 1999 r.

1.3. W trakcie kontroli skarbowej przeprowadzonej u skarżącej prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą A., organy podatkowe ustaliły, że bezzasadnie zawyżyła ona podatek naliczony wynikający z faktury, dokumentującej zakup towaru od firmy B. sp. z o.o. Stwierdzono bowiem, że spółka ta nie posiada kopii faktury, a nadto nie wykazała w deklaracji VAT-7 podatku należnego z tejże faktury. Organy uznały zatem, że odliczenie podatku nastąpiło z naruszeniem przepisu § 54 ust. 4 pkt 2 w zw. z ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024 ze zm., dalej zwanego "rozporządzeniem").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne