Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2010 r., sygn. I FSK 98/09
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury nie mogło powstać u jej dysponenta, jeżeli u jej wystawcy nie powstał obowiązek podatkowy w tym podatku w odniesieniu do podatku podlegającego odliczeniu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Maja Chodacka (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 79/08 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 30 września 2004 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do września 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 5.400 ( słownie: pięć tysięcy czterysta ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 10 czerwca 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 79/08 oddalił skargę B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia 30 września 2004 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do września 1999r.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym.
1.2. Decyzją nr [...] z dnia 28 maja 2004 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. orzekł w zakresie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1999 r.
Podstawą wydania decyzji były ustalenia dokonane w wyniku kontroli skarbowej przeprowadzonej u B. S., która ujawniła, że skarżący bezpodstawnie ujął w ewidencji zakupu i rozliczył w deklaracjach VAT - 7 za marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 1999 r. kwotę podatku naliczonego w łącznej wysokości 301.103,77 zł z 11 faktur wystawionych przez P. "M." J. K., dokumentujących czynności, które w rzeczywistości nie zostały dokonane. Ponadto organ uznał, iż skarżący nieprawidłowo rozliczył w deklaracji za marzec, sierpień, wrzesień październik i grudzień 1999 r. kwoty podatku naliczonego związanego z wydatkami na nabycie towarów i usług, którymi rozporządził w sposób, który nie pozwalał na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym: na nabycie 200 tys. mb tkaniny bawełnianej od firmy "B." R. N. z L. na podstawie faktury nr [...] z dnia 17 marca 1999r.; na nabycie od firmy "J." Spółka z o.o. w L. na podstawie 5 faktur usług leasingu operacyjnego 28 sztuk krosien hydraulicznych E.; na nabycie od firmy "Projektowanie przygotowanie inwestycji i nadzór A. S." w W. na podstawie faktury nr [...] z dnia 5 września 1999 r. usługi "wykonanie inwentaryzacji budowlanej podpiwniczeń zamku [...] oraz wstępnych koncepcji ich adaptacji".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty