Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2004 r., sygn. GSK 775/04
1. Uzasadnienie jest jednym z elementów decyzji określonych w art. 107 Kpa tworzących jej całościową strukturę i podlega łącznej ocenie przy badaniu legalności decyzji.
2. Uzasadnienie decyzji rzutuje wprost na ocenę jej zgodności z prawem, a błędne uzasadnienie przenosi tę wadę na decyzję rozstrzygającą sprawę co do istoty.
3. Uprawnienia kasacyjne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego określone w art. 145 i art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/ nie dopuszczają możliwości uchylenia części uzasadnienia decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia Urzędowi Patentowemu w celu zamieszczenia w ponownie wydanej decyzji argumentacji dotyczącej zastosowania dodatkowej podstawy unieważnienia znaku towarowego.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Gospodarczej
skargi kasacyjnej Józefa B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 marca 2004 r. 6/II SA 2199/02 w sprawie ze skargi Ludwika M. i Józefa B. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 marca 2002 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy
1/ uchyla zaskarżony wyrok w całości;
2/ oddala skargi Józefa B. i Ludwika M. na decyzję Urzędu Patentowego z dnia 14 marca 2002 r. (...);
3/ odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Józefa B., uchylił zaskarżoną decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 14 marca 2002 r. (...) w części uzasadnienia, w zakresie nieuwzględnienia jako podstawy prawnej unieważnienia znaku towarowego art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych; uchylił zaskarżoną decyzję w części nieuwzględniającej wniosku Ludwika M. o zwrot kosztów postępowania przed Urzędem Patentowym.
W motywach wyroku Sąd I instancji zauważył, że decyzją (...) z dnia 27 kwietnia 1987 r. Urząd Patentowy dokonał rejestracji znaku towarowego słowno-obrazowego POLONAISE na rzecz Ludwika M. z pierwszeństwem od 21 lutego 1986 r. dla towarów w klasie 29 - przetwory owocowo warzywne. Znak stanowił czarny pasek z charakterystycznym podkrojem, z umieszczonym na nim białymi, drukowanymi czcionkami napisem POLONAISE. Znak zarejestrowano za numerem R 61605. Ochronę znaku zastrzeżono we wszystkich kolorach. Ochrona ta przedłużona jest obecnie do 21 lutego 2006 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty