13.05.2003

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2003 r., sygn. II SA/Kr 1555/99

Dokonując kontroli aktu administracyjnego pod względem jego zgodności z prawem, sąd administracyjny nie może nie uwzględnić stanu potwierdzonego późniejszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, nie może bowiem akceptować decyzji wydanej w oparciu o przepis, którego legalność została podważona. Zasada stosowania możliwości eliminowania z obrotu aktów opartych na przepisach niezgodnych z ustawą, konstytucją lub umową międzynarodową, została sformułowana w przepisie art. 190 ust. 4 Konstytucji RP.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Pawła K. na decyzję Wojewody M. z dnia 12 lipca 1999 r. (...) w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 29.04.1999 r., na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, po rozpatrzeniu wniosku inwestora w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę - garażu na samochody osobowe w dobudowie do istniejącego budynku mieszkalnego i garażu na terenie położonym w K. przy ul. P.-C. obręb 10 działka nr 562, Prezydent Miasta K. odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenie na budowę powyższej inwestycji. W uzasadnieniu wskazano, że przedłożona przez inwestora analiza architektoniczna, jak również pisemne wyjaśnienie inwestora z dnia 15.04.1998 r. nie wykazały jednoznacznie, że projektowana inwestycja nie spowoduje istotnego utrudnienia w zagospodarowaniu działki sąsiedniej. Nadto państwo B. nie określili jednoznacznie możliwości udzielenia zgody na inwestycję, przedstawiając jedynie warunku do jej udzielenia. Ponieważ inwestor nie uzyskał jednoznacznej odmowy zgody na lokalizację garażu w granicy, organ nie mógł zastosować przepisu par. 12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z ustępem 6 tego przepisu, koniecznym było przedłożenie pisemnej zgody właściciela sąsiedniej działki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne