Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2001 r., sygn. I SA/Po 1684-1686/00
1. Zgodnie z art. 178 ust. 2 Konstytucji RP - gwarancje niezawisłości sędziowskiej polegają na tym, iż w zakresie orzekania podlegają oni jedynie postanowieniom Konstytucji i ustawom. Władza ustawodawcza może wywierać wpływ na działania sądów tylko w drodze stanowienia aktów prawnych najwyżej stojących w ich hierarchii. Sędziowie mają prawo, na podstawie postanowień art. 8 ust. 2 Konstytucji o bezpośrednim jej stosowaniu - do wydawania orzeczeń opierających się wprost na Konstytucji. Dzięki temu sędzia sądu administracyjnego może w konkretnej sprawie odstąpić od stosowania przepisu ustawy podatkowej, który uznaje za sprzeczny z Konstytucją oraz pominąć akt podustawowy, sprzeczny z Konstytucją i ustawą podatkową.
2. Dla ulgi podatkowej powstałej pod rządami postanowień par. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 maja 1994 r. w sprawie kas rejestrujących /Dz.U. nr 65 poz. 278/ winna być stosowana po wejściu w życie nowych przepisów - zasada dalszego działania dawnego prawa.
3. Prawo podatkowe nie może stanowić swoistej pułapki dla podatnika. Podatnik musi mieć możliwość układania swych spraw z przekonaniem, że nie naraża się na negatywne prawne skutki, których nie mógł przewidzieć w momencie uzyskania ulgi podatkowej z tytułu zakupu kasy fiskalnej i że jego prawa nabyte nie będą również respektowane przez nowy porządek prawny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty