Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2000 r., sygn. SA/Bk 16/00
Uznać należy, że radziecka Brygada Partyzancka "W imię Ojczyzny" i wchodzący w jej skład oddział partyzancki im. Parchomienki, spełniają przesłanki wynikające z art. 21 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego /Dz.U. 1997 nr 142 poz. 950 ze zm./ i dlatego też w myśl art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. "a" w związku z art. 21 ust. 2 pkt 3 powyższej ustawy zasadnie pozbawiono skarżącego uprawnień kombatanckich.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Eliasza S. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 3 grudnia 1999 r. (...) w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich - skargę oddala.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 3 grudnia 1999 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych utrzymał w mocy własną decyzję z dnia 22 października 1999 r. o pozbawieniu Eliasza S. uprawnień kombatanckich. Uprawnienia te zostały przyznane przez ZBoWiD w 1976 r. za działalność w ruchu oporu w okresie od 1 grudnia 1943 r. do 27 lipca 1944 r. i udział w walkach zbrojnych "o utrwalenie władzy ludowej" /od 9 listopada 1946 r. do 31 grudnia 1947 r./. Organ ustalił, że w czasie II Wojny Światowej Eliasz S., służył w partyzantce radzieckiej w oddziale im. Parchomienki wchodzących w skład Białostockiego Zgrupowania Partyzanckiego oraz we wchodzących również do tego Zgrupowania brygadzie "W Imię Ojczyzny". Jak wynika z historycznej literatury przedmiotu oddziały partyzantki radzieckiej, w szczególności należące do Białostockiego Zgrupowania Partyzanckiego, zwalczały podziemne Państwo Polskie i jego Armię Krajową i tym samym stanowiły część organów represji ZSRR działających przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu i ludności polskiej. Zgodnie z bowiem z decyzjami najwyższych władz radzieckich były one zobowiązane rozbijać i rozbrajać oddziały AK działające na terenie Polski zajętym po 17 września 1939 r. przez ZSRR oraz fizycznie likwidować ich kadrę dowódczą. Oddziały partyzantki radzieckiej realizowały te zadania i stosowały represje wobec członków polskiej konspiracji i cywilnej ludności popierającej lub sympatyzującej z AK. Oddziały wchodzące w skład Białostockiego Zgrupowania Partyzanckiego brały wielokrotnie udział w zwalczaniu partyzantki polskiej, w związku z czym, organ uznał je za części organów represji ZSRR działających przeciwko Narodowi i Państwu Polskiemu. Eliasz S., służący w tych organach represji, powinien utracić przyznane mu uprawnienia kombatanckie, zgodnie z przepisami art. 21 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. "a" ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego /Dz.U. 1997 nr 142 poz. 950 ze zm./.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty