Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 1998 r., sygn. II SA/Gd 1264/97
Obowiązek przeprowadzenia przez pracodawcę badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia nie powstaje z mocy samego prawa, lecz powstałe na skutek decyzji wydanej na podstawie par. 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowie i Opieki Społecznej z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy /Dz.U. nr 86 poz. 394/.
Dopiero po wydaniu decyzji, o której mowa, można twierdzić, że na pracodawcy ciąży obowiązek wykonywania określonych badań i pomiarów. Niewykonanie zaś tego obowiązku może stanowić podstawę do wydania decyzji na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej /Dz.U. nr 12 poz. 49 ze zm./, w której organ administracyjny nakaże usunięcie stwierdzonych uchybień polegających na wykonaniu określonych decyzją badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia.
Pierwszą decyzję, którą na podstawie par. 4 ust. 1 wskazanego rozporządzenia państwowy inspektor sanitarny określa rodzaj badań i pomiarów szkodliwych dla zdrowia, może być wydana po zawiadomieniu przez pracodawcę o rozpoczęciu lub zmianie prowadzonej działalności lub po faktycznym powzięciu przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego wiadomości o rozpoczęciu przez pracodawcę działalności lub jej zmianie, jeżeli pracodawca nie dokonał zawiadomienia w trybie art. 209 Kodeksu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty