Wyrok NSA z dnia 23 września 1998 r., sygn. I SA/Gd 1515/96

Autorskie prawo majątkowe do programów komputerowych to wyłącznie prawo do kopiowania, dystrybucji i modyfikacji programów. Umowami licencyjnymi dla celów podatkowych są tylko umowy, które czasowo zezwalają na jeden z trzech wymienionych wyżej rodzajów postępowania.

Odmienną umową jest umowa sprzedaży egzemplarza; twórca wykorzystując przysługujące mu prawa majątkowe może dokonać sprzedaży programu z oryginalnym nośnikiem.

UZASADNIENIE

Na podstawie kontroli przeprowadzonej w dniach 6, 9, 16 marca 1995 r. u podatnika pana Jacka G., Urząd Skarbowy w G. stwierdził, że podatnik prowadząc w roku 1994 działalność polegającą m.in. na wykonywaniu oprogramowania komputerów, kupnie i sprzedaży sprzętu i oprogramowania komputerowego, nie zaliczał do wartości sprzedaży, określonej w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaży systemu komputerowego obsługi biblioteki szkolnej "M."

Traktując ww. sprzedaż jako sprzedaż licencji, nie podlegającej przepisom ustawy o VAT i nie zaliczając jej do sprzedaży określonej w art. 14 ust. 1 wymienionej ustawy, strona uważała się za podatnika zwolnionego od podatku od towarów i usług, ponieważ według jej oceny uzyskiwana wartość sprzedaży, w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o VAT, nie przekraczała kwoty określonej w tym przepisie. Jako podatnik zwolniony, strona prowadziła ewidencję wymaganą art. 27 ust. 1 wymienionej ustawy, tj. ewidencję uproszczoną sprowadzającą się do zapisów dziennej sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne