17.04.2015 Obrót gospodarczy

Kiedy były przedsiębiorca może skorzystać z upadłości konsumenckiej

Ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: ustawa) określa dwa tryby postępowania upadłościowego. Jeden z nich przewidziany jest wyłącznie dla przedsiębiorców (tzw. upadłość komercyjna), drugi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (upadłość konsumencka). Upadłość konsumencka może być także dostępna dla byłych przedsiębiorców i dotyczyć zobowiązań powstałych w okresie prowadzenia działalności gospodarczej. W opracowaniu przedstawiamy, w jakich przypadkach byli przedsiębiorcy, członkowie zarządów spółek i ich małżonkowie mogą skorzystać z możliwości oddłużenia się oferowanej przez te przepisy.

1. Po co korzystać z upadłości konsumenckiej

Podstawowym celem konsumenckiego postępowania upadłościowego jest doprowadzenie do umorzenia zobowiązań dłużnika. Odstąpienie przez sąd od umorzenia zobowiązań jest wyjątkiem i wynikać będzie np. z zawinionego niewykonywania obowiązków przez dłużnika w trakcie upadłości. Jest to jedna z istotnych różnic w stosunku do upadłości przedsiębiorców i zarazem duża zaleta tego trybu upadłości. W postępowaniu o upadłość przedsiębiorców umorzenie zobowiązań indywidualnego przedsiębiorcy jest dodatkowym przywilejem, który w praktyce nie zawsze jest przyznawany upadłym przedsiębiorcom.

Wszelkie powstałe przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej i niespłacone w planie spłaty wierzytelności podlegają umorzeniu (niezależnie od ich wysokości i charakteru, a więc również podatki, ZUS) - art. 49121 ustawy. Wyjątek stanowią:

a) alimenty,

b) renty odszkodowawcze za szkodę na osobie,

c) kary grzywny i inne kwoty orzeczone przez sąd karny,

d) odszkodowania wynikające z popełnionego przestępstwa/wykroczenia,

e) wierzytelności zatajone przez dłużnika w upadłości konsumenckiej.

Umorzone w upadłości konsumenckiej zobowiązania upadłego mogą być nadal dochodzone wobec innych osób odpowiedzialnych za ten sam dług bez jakichkolwiek ograniczeń (np. wobec poręczycieli, dłużników rzeczowych odpowiadających za zobowiązania konsumenta na podstawie hipoteki czy zastawu ustanowionego na własnym majątku).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne