Rozliczenie sprzedaży wierzytelności własnych
Przedsiębiorcy, którzy mają problemy ze ściąganiem swoich wierzytelności od dłużników, coraz częściej decydują się na ich odsprzedaż firmom specjalizującym się w ściąganiu wierzytelności. Takie rozwiązanie daje przedsiębiorcom możliwość przynajmniej częściowego odzyskania swoich pieniędzy. Sprzedaż wierzytelności oznacza jednak także często problemy z jej właściwym rozliczeniem dla celów podatkowych. W artykule odpowiadamy m.in., jak traktować stratę powstałą z takiej sprzedaży, kiedy taka sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT i jak w jej kontekście stosować tzw. ulgę na złe długi. W publikacji przedstawiamy również, jak zaksięgować operacje przelewu wierzytelności.
Sprzedaż wierzytelności - rozliczenie w podatku dochodowym
Najczęściej podatnik sprzedaje swoją wierzytelność poniżej jej wartości nominalnej. Sprzedający odzyskuje część swojej należności, ale pozostała część należności stanowi dla niego stratę. Powstaje zatem pytanie, czy podatnik stratę z takiej sprzedaży może zaliczyć do kosztów podatkowych. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy sprzedawana jest wierzytelność nieprzedawniona, czy przedawniona.
Wariant I - podatnik sprzedaje wierzytelność nieprzedawnioną
Gdy przedsiębiorca sprzedaje wierzytelność nieprzedawnioną, zaliczenie straty z takiej sprzedaży do kosztów zależy od tego, czy wierzytelność ta była uprzednio zaliczona do przychodów należnych. Z art. 16 ust. 1 pkt 39 updop wynika bowiem, że nie stanowi kosztu podatkowego strata z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3, została zarachowana jako przychód należny (w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdziemy analogiczne przepisy w art. 23 ust. 1 pkt 34).
Jak zatem wynika z przytoczonego przepisu, strata ze sprzedaży nieprzedawnionej wierzytelności własnej może być kosztem przedsiębiorcy, pod warunkiem że wcześniej przedsiębiorca zaliczył wierzytelność do przychodów należnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty