05.06.2011 Podatki

W jaki sposób należy rozliczyć VAT od dostaw złomu od 1 kwietnia 2011 r.

Od 1 kwietnia 2011 r. ustawodawca wprowadził nowe regulacje w zakresie podatku od towarów i usług dla podmiotów gospodarczych dokonujących dostaw złomu. W miejsce dawnego szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego ustawodawca wprowadził mechanizm odwrotnego obciążenia.

Do 31 marca 2011 r. w przypadku dostaw złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty:

a) nie później jednak niż 20. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu do jednostki, która zgodnie z umową dokonuje kwalifikacji jakości - w przypadku złomu niewsadowego, oraz

b) nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu - w przypadku złomu wsadowego (art. 19 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT uchylony z dniem 1 kwietnia 2011 r.).

W ten sposób należało też ustalić obowiązek podatkowy w przypadku dostaw złomu dokonanych przed 1 kwietnia 2011 r., nawet wówczas gdy obowiązek podatkowy od tych dostaw powstał po wejściu w życie nowych przepisów, czyli po 31 marca 2011 r. (tak stanowi przepis przejściowy - art. 3 ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach - Dz.U. Nr 64, poz. 332).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne